Mennyit hiányozhatok személyes okok miatt a munkahelyről Németországban?

-

2016.12.06, 22:01 schedule
Admin perm_identity

Köteles-e fizetni a munkaadó, ha személyes okok miatt hiányzik az alkalmazott?

Esküvő, gyerek megbetegedése vagy haláleset, vagy egyéb személyes okok miatt néha mindenkinek  hiányoznia kell a munkahelyéről. A kérdés az, mennyire befolyásolja ez a fizetést.

Ulf Weigelt jogi tanácsadó válasza erre az lenne, hogy habár általános szabály, hogy munka nélkül fizetség sincs, léteznek jól meghatározott  munkajogi kivételek.

Mikor hiányozhatok a munkahelyről?

Kivételes esetekben a munkavállaló a törvény erejénél fogva mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. Az esetek egy részében (például: állampolgári kötelezettségének tesz eleget a munkavállaló, amikor hatósági idézésre tanúként jelenik meg bíróságon, közeli hozzátartozó halála esetén, egyéni vagy a gyermekek és szülők esküvője, a gyerekek elsőáldozása illetve konfirmálása, a kötelező orvosi vizsgálat, egyéb objektív körülmény) távolléti díj vagy egyéb díjazás illeti meg a dolgozót. ( lássd § 616 BGB; § 3 PflegeZG).

Mi van ha a munkáltató nem fiezet?

Nem ritka eset azonban, hogy a munkaadók kikerülik a törvény által előírt szabályok betartását és egyéni megállapodádokat kötnek a munkavállalókkal, ezáltal próbálva elkerülni a törvényesen megengedett szabadnapok  kifizetését. Ennek következtében arra késztetik a munkavállalókat, hogy  mindenféle politikai, vallásos, hatósági eljárás, egészségügyi és időjárásfüggő ok miatti hiányzást szabadságnapokkal vagy fizetetlen szabadnappal oldjanak meg. 

Ha a munkaszerződésben nem létezik semmilyen egyéni megegyezés, érvényben maradnak a törvényesen előírt szabályok.
 

Mennyit hiányozhatok a munkahelyről gyerekek betegsége miatt Németországban?

12 éven aluli beteg gyermek gondozásáért 10 fizetett munkanap jár (egyedül nevelő szülőnek 20), de ezeknek a napoknak a száma az összes gyermeket figyelembe véve,  nem haladhatja meg évente a 25-öt (vagy 50et egyedülnevelők esetén).

Esetenként másfajta körülmények között igény tartható az Egészségügyi Biztosítóház kártérítésére is ( lássd § 45 SGB V).
 

Fizeti-e a munkáltató azokat a napokat amikor sztrájkoltam?

Nem. A sztrájkolással töltött nap fizetetlen szabadnapnak számít. Újabban a vezető szakszervezet viszont részben kárpotólja a sztrájkoló szakszerveti tagokat.

 

Forrás: zeit.de

A cikk tartalma informatív jellegű és nem tanácsadás ezért nem vállalunk érte felelősséget. Tanácsadásért és pontos információkért kérjük forduljon kompetens hivatalokohoz, szakemberekhez. A szakértők által írt cikkek tartalmáért ők felelnek.

-
Legutóbbi cikkek

Legolvasottabb cikkeink

-
Scroll to Top